Avukat Meryem Birinci: "Yerel seçimlerde kadın geri plana atıldı"

DEVA Partisi Belediye Meclisi Üyesi 1. Sıra Adayı Av. Meryem Birinci, Bayburt'ta kadın siyasetçilerin hak ettiği kadar değer görmediğini söyledi. 

Avukat Meryem Birinci: "Yerel seçimlerde kadın geri plana atıldı"

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla açıklamada bulunan DEVA Partisi 1. sıra meclis üyesi adayı Av. Meryem Birinci yerel seçim yaklaşırken listelerde kadın siyasetçilere gene yer verilmediğinden yakındı.

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde DEVA Partisi'nden belediye meclis üyesi 1. sıra adayı olan Av. Birinci Bayburt'ta listelerde ilk sırada bulunan tek kadın adayın kendisi olduğunu belirterek, kadın siyasetçilerin hakkının yendiğini ve ister iktidar ister muhalefet partileri olsun eşit temsiliyete uygun aday göstermeleri gerektiğini ifade etti. Av. Meryem Birinci, partisinin yerel seçimlerde yüzde 25, genel seçimlerde yüzde 35 barajını aşması halinde kadın siyasetçilerin kendilerini siyasette bulabileceğini savundu. 

Av. Meryem Birinci kimdir?

1996 yılında Bayburt ta doğdu. Şair Zihni İlköğretim okulunda ilk ve ortaöğretimi tamamladı. Bayburt Fen Lisesi 'nde lise eğitimini aldıktan sonra Erzincan Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Eğitim hayatı boyunca yer aldığı TÜBİTAK projeleri ve çeşitli etkinliklerde dereceleri mevcuttur. Lisansüstü eğitimini özel hukuk ABD' da alan Av. Meryem Birinci, akademik ve sivil toplum çalışmalarında kadın ve çocuk hukuku alanında çalışmaktadır. Ulusal ve uluslararası kadın, çocuk ve çevre konulu farklı etkinliklerde aktif rol almaktadır.
 

MURAT OKUTMUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER