BAYDER "Hekât Geleneği"ni yaşatıyor

Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER) tarafından yürütülen ‘Kültürel Değerlerimizle Geleceğe Yürüyoruz’ projesi kapsamında ‘Hekât Geleneği’ etkinliği düzenlendi.

BAYDER "Hekât Geleneği"ni yaşatıyor

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, Bayburt Tarih Kültür ve Edebiyat Derneği tarafından yürütülen ‘Kültürel Değerlerimizle Geleceğe Yürüyoruz’ projesi kapsamında sözlü kültürün önemli öğelerinden hekât geleneğine yer verildi.

İmdat Sancar tarafından ‘Pir Ahmet ve Selvinaz’ adlı hikâyenin bir bölümünün anlatıldığı programda hekat geleneğine uygun olarak katılımcılara yatsılık yerine geçen ikramlarda bulunuldu.

Proje Koordinatörü ve BAYDER Başkanı Fatih Dündar, Dede Korkut’tan günümüze süre gelen hekât geleneğinin Anadolu’da artık unutulmaya yüz tuttuğunu belirterek “Hekât geleneği, teknolojinin evimize, cebimize girmediği dönemlerde insanları bir araya getiren, kaynaştıran, daha çok tandır başlarında, konaklarda, misafir odalarında anlatılarak süregelen bir Anadolu geleneğidir. Bu gelenek, sözlü edebiyatımızın en önemli öğelerindendir.” ifadelerine yer verdi.

Günümüzde hekât (hikaye) anlatanların da kalmadığını dile getiren Dündar, İmdat Sancar’a ve desteklerinden dolayı İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

Program; ağız barları gösterisi, İmdat Sancar, Uğur Dündar, Serdar Eslek’in sahne sunumlarıyla sona erdi.

MURAT OKUTMUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER