Lise öğrencileri hurdalardan mini traktör imal etti  

Bayburt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri topladıkları hurdalardan mini traktör imal etti. 

Metal Teknisyeni Fethi Karadağ, nezaretinde yaklaşık 3 ay sürede metal teknolojileri bölümü öğrencilerince imal edilen traktörün dört ileri bir geri vitesi bulunurken 1 tonluk yükü de rahatlıkla çekebiliyor. 

Teknisyen Karadağ’ın elindeki otomobile ait motor kullanarak traktör yapımına başlayan öğrenciler, aracın kaportası, çamurlukları ve bazı motor parçaları için sac ve demir kullandı. 


 

Öğrencilerin büyük heyecanla okul atölyesinde tasarladıkları traktörün tekerlekleri de yine sanayideki hurdalıktan temin edildi. 

Metal Teknisyeni Karadağ, elinde atıl durumda olan bir otomobil motoru bulunduğunu ve bunu değerlendirmek için öğrencilerle bir araç yapmak istediğini okul yönetimine ilettiğini söyledi. 

Daha sonra sanayideki arkadaşlarından hurda parçaları temin ettiklerini ifade eden Karadağ, “Bu parçalarla öğrenci arkadaşlarımızla birlikte okulun atölyesinde bir çalışma başlattık. Makine bölümündeki arkadaşların yardımıyla, yine sanayideki arkadaşların yardımıyla bu aracı topladık. Aracın baskı balatası, direksiyon bölümü ve diferansiyeli Tofaş marka hurda bir araca ait. Şanzımanı da eski 2 bin 500 motor Ford marka bir aracın şanzımanı" dedi.  

Motor devri düşürüldü

Arazide kullanılacak bir araç imal ettikleri için motorun devrini düşürdüklerini belirten Karadağ, “Hızı oldukça yavaş ama bayağı bir gücü var. arkasına pulluk bağlama, tırmık bağlama gibi seçenekler olsun diye bir aparat da yaptık. Buradaki atölyemizde sürekli bir üretim halindeyiz. Noksanlarımızı gidermek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu anda aracın kornası, akü doldurma şarj ünitesi, uzun kısa farları var. 4 ileri bir geri vites. Bazı eksiklerimiz var tabi bunları gidermek içinde atölyemizde çalışmalar sürüyor” dedi. 
 
“Öğrenciler düşünme kabiliyetini ön plana çıkarıyor”

Okul Müdürü Rikap Cemil Kurt ise, meslek liselerinin desteklendiğinde ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacağını vurguladı. 

Okul idaresi, öğretmenler, teknisyenler ve öğrencilerin gönül birliği yaparak proje geliştirmek için çaba sarf ettiğini dile getiren Kurt, “Bizim atölyelerimizde öğrencilerimiz el becerilerinin yanında düşünme kabiliyetlerini de ön plana çıkararak projeler geliştirip  ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedefliyor” dedi. 

Daha önce de bir öğrencilerinin tabanca imal ettiğini ve bunun patentini aldığını dile getiren Kurt, “Başka bir öğrencimiz de bir arazi aracı yapmak istediğini ve bununla ilgili projesini bize sundu. Bizde kendisine destek vereceğimizi ve bu projenin takipçisi olacağımızı kendisine ilettik” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2019, 11:41

BEŞİR KELLECİ


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayburtlu  Salih
Bayburtlu Salih - 5 yıl Önce

Mezun olduğumu okulumun daha fazla el ile tutulur projelere imza atmasını temenni ediyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
Başarılarının devamını diliyorum.

Yusuf USTAOĞLU
Yusuf USTAOĞLU - 5 yıl Önce

Bayburt ve Sanayi...
Bayburt'a mutlaka hidrolik sanayini kurmak gerekiyor. Hidrolik sanayi nedir ? İş makinelerideki kaldırma kolları demek...Çamaşır makinelerindeki destek kolları demek.Araçlarda kaldırma işlerini yapan kriko demek.
Hidrolik Sanayi nasıl kurulacak? Üretim makineleri, Almayadan tırlara yüklenecek. Bayburt'a gelecek.
Makineler yerleştikten sonra üretim parçalarına başlanacak...Özel sektörün iş adamları ile müşterek çalışmak...Devletimizde kolaylaştırıcı,katkı sağlayıcı imkanlarda yardımcı olması...
Önce niyet edelim....Sonrası çok kolay...Çünkü altından değerli gençler var....
Gençler bir tane hidrolik kolu nasıl yapıldığını görünce,onun en kalitelisini yapar. Çünkü avrupada çalışıyor.Yapıyor...
Bu konularda Bütün teknik öğretmenler, Mühendislik odaları ile müşterek çalışacaklar....
Doktor hemşiresiz,mühendiste teknisyensiz hizmet veremez. Müşterek çalışıyor....
Bütün gençlerimiz müşterek çalışacağız. Dünya pazarlarına çıkacağız...
Sermayemiz gayret etmek...

SIRADAKİ HABER