Yılın Ahisi Recai Purutoğlu

Bayburt’ta yaşayan 52 yaşındaki tandır ustası Recai Purutoğlu, Türkiye’de yılın ahisi seçildi.

Yılın Ahisi Recai Purutoğlu

Bayburt’ta yaşayan 52 yaşındaki tandır ustası Recai Purutoğlu, Türkiye’de yılın ahisi seçildi. 
Bayburt Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Selahattin Karaman, yaptığı yazılı açıklamada her yıl Eylül’ün ikinci haftasının “Ahilik Haftası” olarak kutlanıldığını bildirdi. 

Karaman, bu yılki kutlamalar kapsamında başkanlığın önerisi ve İl Kutlama Komitesince alınan kararla kentte yılın ahisi olarak Purutoğlu’nun aynı zamanda Türkiye’de de “Yılın Ahisi” olarak seçildiğini aktardı. 
Karaman konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Bilindiği üzere Her yıl Eylül ayının ikinci haftası tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de ahilik haftası kutlamaları yapılıyor. Bu yılki kutlamalar kapsamında ilimizde Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanlığımızın  önerisi ve İl kutlama Komitesinin kararı ile  ahi seçilen unutulmaya yüz tutmuş meslek dallarımızdan olan purutçuluk mesleğini  45 yıldır sürdüren   Mahmut Recai PURUTOĞLU aynı zamanda Türkiye de yılın ahisi seçilmiştir.
Ülkemizin içinden bulunduğu COVİD 19 salgın hastalığı sebebiyle Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkarlar  ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünün ilgili yazıları gereği İl  Kutlama komitesinin almış olduğu karar gereği ilimizde bu yıl kutlamalar yapılmayacaktır.
Türkiye’ de yılın ahisi seçilen ustamız Mahmut  Recai PURUTOĞLU Kırşehir ilinde düzenlenecek olan kutlamalara hastalığı sebebiyle katılamayacak olup , ileri bir tarihte Bakanlığımız tarafından kendisine takdim edilecek olan kaftan ve hediyeleri Sayın Valimiz Cüneyt EPCİM tarafından kendilerine sunulacaktır. 
Bu vesileyle kıymetli ustamızı tebrik ediyor , kendisine geçmiş olsun dileklerimi ileterek bütün Esnafımızın Ahilik haftasını kutluyorum.”
Bayburt'ta yaşayan 50 yaşındaki tandır ustası Recai Purutoğlu, dede yadigarı mesleği gelecek kuşaklara aktarmak için yıllardır çamura şekil veriyor.
Çocuk yaşlarda babasından öğrendiği mesleğinde 40 yılı geride bırakan Purutoğlu, geçmişte insanların günlük yaşamında önemli yeri olan ancak yeni teknolojilerle kullanımı azalan tandır yapımını, babasının vasiyeti üzerine devam ettiriyor.
Recai ustanın Kadızade Mahallesi'nde dedesinden kalan, geçmişi 800 yılı aşan, eviyle iç içe olan mütevazi atölyesinde geleneksel usullerle yaptığı ve geçmişin izlerini taşıyan tandırlar, sayıları az olsa da Türkiye'deki bazı illerin yanı sıra yurt dışından da alıcı buluyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2020, 13:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Müberra yadigar
Müberra yadigar - 2 yıl Önce

Recai ustayı tebrik ediyorum,sabırla bu mesleği bugüne taşıdığı için

SIRADAKİ HABER