Haziran Ayı Teması : İtfaiye

Afetlere hazırlıkta zihinsel dönüşümü hedefleyen Afete Hazırlık Yılı ile her ay farklı bir konuda olmak üzere toplam 12 konu üzerine vurgu yapılması planlanmıştır. Coronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirler kapsamında program ertelenmişti. Ancak normalleşme sürecinde ‘#AfetlereHazırOl’ programı kaldığı yerden devam ediyor.

Haziran Ayı Teması : İtfaiye

Afetlere hazırlıkta zihinsel dönüşümü hedefleyen Afete Hazırlık Yılı ile her ay farklı bir konuda olmak üzere toplam 12 konu üzerine vurgu yapılması planlanmıştır.

Coronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirler kapsamında program ertelenmişti. Ancak normalleşme sürecinde  ‘#AfetlereHazırOl’ programı kaldığı yerden devam ediyor.

Ülkemizde ev, iş, tarım arazileri, mera, orman alanları ya da kazalarda ve doğal afetlerde çok sayıda yangın çıkmakta, can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda olay yerinde her zaman itfaiye olamayacağından, kişilerin kendilerinin yaşam alanlarında veya yakın çevrelerinde çıkabilecek ya da çıkan yangın durumunda ne yapacaklarını ve yangın söndürme cihazlarını kullanmayı biliyor olmaları son derece önemlidir. AFAD, bu düşünceden hareketle Afetlere Hazırlık Yılı projesinin Haziran ayı temasını “İtfaiye” olarak belirledi.

YANGIN NEDİR?

Yararlı ateş yakılan yerler dışında, kontrolü elden (kontrolden) çıkmış yanma olayıdır. Orman yangını gibi.

İTFAİYENİN ÖNCELİKLİ AMAÇLARI

•          Can kurtarmak,

•          Yangını kontrol altına almak,

•          Yangını söndürmek ve soğutmak.

Eğer yangın küçükse ve çalışır durumda bir yangın söndürücünüz varsa P.A.S.S. kısaltmasına uygun bir şekilde yangını söndürmeye çalışın.

Taşınabilir Söndürme Cihazı Uygulamaları (P.A.S.S.)

Pimi çek: Yangın söndürme cihazının üzerinde bulunan metal pimi zorlayarak çekin.

Ateşe yönelt: Yangın söndürücünün hortumunu ateşin kaynağına doğru yöneltin. Yangına 1 metreden fazla yaklaşmayın.

Sık: Yangın söndürücüyü belli bir mesafede tutarak ve rüzgârı arkanıza alarak ateşin kaynağına sıkın.

Süpür: Yangın sönünceye kadar süpürür gibi yaparak, söndürücü maddeyi sıktığınız alana yayın

EVİNDE YANGIN TÜPÜ BULUNDUR Kİ CANIN SAĞOLSUN!

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER