Memur-Sen Bayburt İl Temsilciliği ''Gelirde Adalet İçin Seyyanen Zam Yapılmalı, Vergide Adalet İçin Oran Sabitlenmeli''

Dünyanın ve insanlığın bütününe yönelik etki ve tehdit üreten Koronavirüs ve ona dayalı pandeminin temel gündem olduğu 2020 yılı; kamu görevlileri açısından Hakem Kurulu kararı mağduriyetleri ile enflasyona dayalı kayıplar yaşadıkları bir yıl olarak da geride kaldı. 

Memur-Sen Bayburt İl Temsilciliği ''Gelirde Adalet İçin Seyyanen Zam Yapılmalı, Vergide Adalet İçin Oran Sabitlenmeli''

Memur-Sen Bayburt İl Temsilcisi Kenan TURAN yaptığı yazılı açıklamada ; Dünyanın ve insanlığın bütününe yönelik etki ve tehdit üreten Koronavirüs ve ona dayalı pandeminin temel gündem olduğu 2020 yılı; kamu görevlileri açısından Hakem Kurulu kararı mağduriyetleri ile enflasyona dayalı kayıplar yaşadıkları bir yıl olarak da geride kaldı. 
Hakem Kurulu; kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerini yüzdelik olarak 2020 yılında 4+4, 2021 yılında 3+3 şeklinde oransal artış yapılması kararı vermişti. Oysa yetkili konfederasyon Memur-Sen olarak; bu oranların ülkenin, ekonominin ve kamu görevlilerinin gerçekleriyle, geçmiş dönem enflasyon verileriyle uyumlu olmadığını dile getirmiştik. Beraberinde İşverenin teklifine hayır demiş, Hakemin Kararına da tepki göstermiştik. 

2020 enflasyon rakamları incelendiğinde ortaya çıkan tablo özetle şudur. İşverenin/Hakemin reva gördüğü artış; I. altı aylık dönem için 4 üncü aydan, II. Altı aylık dönem için ise 3 üncü aydan sonra enflasyona yenilmiş ve kamu görevlilerini mağdur etmiştir. Somutlaştırdığımızda, kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine I. altı ay için %1,75 II. Altı ay için %4,33 enflasyon farkı yansıtılmış, 2020 yılı toplam artışı ise karara göre %8,16 iken hayata göre %14,82 olarak gerçekleşmiştir. Bir başka ifadeyle, Hakemin-İşvereninin karara yazdığı artıştan %80’lik bir sapma meydana gelmiştir. 
Gelin bu tabloyu düzeltelim, enflasyonu yenen maaş ve ücret hedefi belirleyelim.

Ekonominin makro ve mikro düzey rakamları, enflasyon ve faiz oranları, kur tarafının rakamları birlikte ele alındığında en az artış, en düşük yükseliş maaşlarda ve ücretlerdedir. Son 10 yıllık enflasyon ve enflasyon farkı tablosu, 2019-2021 faiz, kur tablosu, 2020 yılı aylık enflasyon tablosu özetle şunu söylüyor; kamu görevlilerinin maaşları ve ücretleri eriyor, bu erimeyi durdurmak için gecikmeden seyyanen zam yapılması gerekiyor. 
Yıllık enflasyon oranının bir önceki yıla göre %24 arttığı, gıda enflasyonunun %25 seviyesinde olduğu, 2020 yıl başı ve sonu itibariyle faiz tarafında %75’lik artışın gerçekleştiği, bütçede faiz giderlerinde son 3 yıllık dönem itibariyle %45-%70 artış oluştuğu, kur tarafında %40’a yakın artış rakamına ulaşıldığı gerçekleri artık göz ardı edilmemelidir. 

Hem gelir dağılımda adaleti sağlamak, hem de enflasyon kaynaklı kayıpları telafi etmek, beraberinde düşük maaş ve ücret grubunda bulunan kamu görevlilerine asgari ücretler için atılan doğru adıma benzer bir yaklaşımı uygulamak için kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine 1 0cak 2021’den geçerli olmak üzere “en düşük devlet memuru aylığının %10’na denk gelecek tutarda seyyanen zam” istiyoruz. Daha somut ifadeyle, kamu görevlilerinin mevcut maaşlarına/ücretlerine 1 Ocak’tan geçerli olacak şekilde 400 TL seyyanen zam istiyoruz. Böylece geçmiş yönüyle kayıpların giderilmesini, gelecek yönüyle de enflasyona yenilme riskinin bitirilmesini talep ediyoruz. 

Bizzat kamu işvereninin ve siyasi iktidarın öngörüleriyle 2021 yılı enflasyon tahmini, beklentisi %11 seviyesindedir. Bunun anlamı; Hakemin 2021 için kararlaştırdığı 3+3’lük artışın yetersiz kalacağının, enflasyon farkı oluşacağının itiraf edilmesidir. Biz bu itirafın gereğinin yapılarak; 400 TL’lik seyyanen zammın 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere maaşlara yansıtılmasını talep ve teklif ediyor ve ivedilikle bekliyoruz.  Bu adım,  hem gelir dağılımında hem de sosyal kulvarda adaletin sağlanması, sosyal maliyet ihtimalinin de ortadan kaldırılması gibi önemli sonuçlar üretecektir.  
Bizler alın terinin karşılığı kurumadan verilmesi hassasiyetine davet eden bir medeniyetin mensuplarının emeğin, alın terinin, kamu görevlilerinin hizmet üretme gayretlerinin karşılığı olacak değerin verilmesinde, ederin ödenmesinde hükümetin siyasi sorumluluk, devletin medeniyet perspektifimiz kaynaklı zorunluluk hassasiyetiyle sorunu çözümle, talep ve teklifimizi evetle buluşturması gerektiğine inanıyoruz. 

Emeğin karşılığını ödemek için akıtılan akıl terini ve bütün gayretleri, milletimiz ve kamu görevlilerimiz takdir etmek de her zaman olduğu gibi cömert olacaktır. Biz bu cömertliğin, kamu yönetimi ve devlet tarafında da temel bakış olarak benimsenmesini bekliyor, seyyanen zam istiyoruz.
 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2021, 11:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 3 yıl Önce

Halis Bey yazınızdan anlaşıldığı gibi niyetiniz pek HALİS değil.Görmek istediğiniz gibi bakmışsınız.Belliki bir yerlerden kuyruk acınız var.İnsanları kılık kıyafetleriyle ,sakalıyla, başörtüsüyle deģerlendirecek kadar hasta bir zihniyete sahip olduğunuz aşikar.ALLAH bu milleti sizin gibi hastalardan muhafaza eylesin.Bir yerlere gelmek isteyipte gelemeyen, kapasitesi yetmeyen,kendine bakmayıp başkalarının sakalıyla kıyafetiyle alay etmeye çalışan insanlara fırsat verme YA RABBİMM...

Halis
Halis - 3 yıl Önce

Arkadaşlar kılığa bakın. Cami Hocası mı, Öğretmen mi, Müdür mü sendikacı mı. Sizce neye benziyor. Ben bir şeye yakıştıramadım. Sakalda ya süs için, ya da birilerini kandırmak için, yada tembellikten bırakılmış. Sünnet için bırakılmadığı besbelli. Kim başörtüsünü süs için takıyor, kim sakalı süs için bırakıp sonra kesiyorsa bilinki bu insan sizi kandırıyor. Bunu şu işe benzettim seçimlere yakın siyasi adayların cami cemaatine katılması yada seçime kadar sakal koyup sonra kesmesi gibi. Bakınki hiç bir şeyin ciddiyeti kaldımı. Sadece yazıklar olsun diyor, zerre miktar saygıda duymuyorum. Çünkü hepsi göstermelik.

Veli
Veli - 3 yıl Önce

Memuru toplu masada menfaatlerine zarar gelmesin diye satan genel başkanın temsilcisi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Ya sizde ne yüz
var anlamış değiliz. Yüzünüzden ne kadar yalancı olduğunuz belli oluyor. Astara dönmüş. Çıkmış birde ek zam istiyorsunuz. O zaman ne kadar yanlış iş yaptığınız belli oldu. Yandaş olunursa al gülüm ver gülüm sendikacılığı da böyle olur. Yetkisi olmayan yetkililer. Her türlü baskı ile üye yaptığınız, sizin ne olduğunuzu gören üyeler toplu toplu istifa etmeye başlayınca yolun sonunun geldiğini hesap gününün yaklaştığını görünce telaşa kapıldınız demi.

SIRADAKİ HABER