CUMA NAMAZLARI AÇIK HAVADA KILINACAK

Bayburt İl Müftüsü Hasan BAŞOĞLU, camilerde ibadete belli vakitlerde de olsa başlayacağımız bu süreçte, kıymetli Bayburtlu vatandaşlarımızdan, valiliğimizin, müftülüğümüzün ve görevlilerimizin verdikleri bilgilere göre hareket etmelerini belirterek, "Her bir vatandaşımız yanında seccade ile gelecek, işaretli yerlere seccadesini sererek namazını eda edecektir. Maske kullanma zorunluluğu ibadet esnasında da devam edecek ve kesinlikle, kendilerini ve kardeşlerini riske atmamak için, Cuma günü Cuma namazında,  Camilerimizin kapalı mekanlarında ibadet etmek için kesinlikle ısrarlı olmayacaklar." ifadelerini kullandı.

CUMA NAMAZLARI AÇIK HAVADA KILINACAK

Kovid-19 salgını nedeniyle Mart ayının ikinci haftasından itibaren, ibadete kapalı olan camilerde, salgının yavaşlaması nedeniyle yeniden kademeli olarak cemaatle namazlara başlanacak. Bu çerçevede,  Bayburt İl Müftüsü Hasan BAŞOĞLU, “Salgın hastalıkla mücadele tedbirleri kapsamında, 16 Mart 2020 tarihinden bu yana bütün cami ve mescitlerde cemaatle vakit namazları ve cuma namazları kılınmasına ara verilmiş, Ramazan Ayında ise Teravih ve sonrasında Bayram Namazı kılınamamıştı. Rabbimize hamdolsun ki, salgının yayılma hızının düşmesi ve etkilerinin azalması gibi olumlu gelişmeler neticesinde, cemaatle ibadet yapılamayan camilerimiz 29 Mayıs 2020 tarihinde Cuma namazı ile birlikte kademeli olarak (önce Cuma Namazı ile Öğle ve İkindi Namazları kılınacak)  ibadete açılacaktır. Bu sevindirici gelişme, birtakım tedbirlere riayet edilmesi halinde bir anlam ifade edecektir. Bilindiği gibi salgın hastalık riski henüz ortadan kalkmamıştır. İnsan sağlığının korunması İslam dininin en temel hedeflerinden birisidir, bu sebeple camilerimizi özleyen ve bir an evvel kavuşmak isteyen halkımızın alınacak tedbirlere azami derecede riayet etmelerini bekliyoruz.” dedi.
CUMA NAMAZLARI AÇIK HAVADA KILINACAK
 Başoğlu, “Alınan tedbirler kapsamında Sokağa çıkma yasağı kapsamında yer alan vatandaşlarımız ile hastalık belirtileri taşıyanlar namazlarını evlerinde kılmaya devam edeceklerdir. İbadete başlanması uygun görülen cami ve mescitlerde öncelik açık havada kılmak olduğu halde mevsimsel şartlara göre sadece öğle ve ikindi namazları cami içerisinde cemaatle kılınabilecek, cuma namazları ise sadece uygun görülen camilerin bahçesinde / açık havada eda edilebilecektir. Hiçbir şart ve durumda ikinci bir emre kadar Cuma namazları Cami içersinde ve kapalı mekânlarında kılınmayacaktır. Bu nedenle vatandaşlarımızdan Cuma Namazı için Camilerde görevlilerimizi Cami açmaları için zorlamayacaklarını ümit ediyor, şimdiden kendilerine teşekkür ediyorum. Öğle ve ikindi namazlarının kılınacağı camilerin ve Cuma namazı kılınacak cami ve diğer alanların bilgisi, 26.05.2020 tarihinden itibaren il müftülüğümüz ve ilçe müftülüklerimizin İnternet siteleri üzerinden ve Belediye Anons sistemleri ile halkımıza ilan edilecektir. Güvenli mesafe kuralına göre Müftülüklerimizce gerekli işaretlemeler önceden yapılacak, gerekli dezenfekte işlemleri belediyelerimizin desteği ile gerçekleştirilecektir. İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelgede yer alan kurallar çerçevesinde cami ve mescitler ile Cuma kılınacak diğer alanların kapasiteleri Müftülüklerce belirlenmiş olup, namaz kılınan alana kapasitesinin üzerinde cemaat girişine izin verilmeyecektir. Bu konuda vatandaşlarımızın anlayış içerisinde olacakları ümit edilmektedir. Zira kurallara uyulmaz ise özlemimizin daha da uzayacağını, bunun da vebalini hiçbir vatandaşımızın alacağını zannetmiyorum” şeklinde konuştu.
UYULMASI GEREKEN KURALLAR
Başoğlu, cami ve bahçelerinde uyulması gereken kurallar hakkında da şunları söyledi: “Her bir vatandaşımız yanında seccade ile gelecek, işaretli yerlere seccadesini sererek namazını eda edecektir. Seccadesini mümkünse her seferinde yıkmalarını tavsiye ediyorum. Maske kullanma zorunluluğu ibadet esnasında da devam edecektir. Cami/ibadet alanı olarak belirlenecek yerlere girecek herkesin ellerini mutlaka dezenfekte etmesi sağlanacaktır. Abdesthane ve tuvaletler kapalı tutulacağından halkımızın camiye abdestli olarak gelmesi gerekecektir. Camiye giriş ve çıkışlarda ve cami içerisinde güvenli/sosyal mesafe kesinlikle ihlal edilmeyecektir. Namaz öncesi ve sonrasında fiziksel temastan ve musafahadan kaçınılacaktır. Cami ve mescit içerisinde bulunan klima ve havalandırmalar çalıştırılmayacak, öğle ve ikindi namazları kılınırken kapı ve camlar açık tutularak cami içerisinin sürekli havalandırılması sağlanacaktır. Namazların sünnetleri ve tesbihat evde eda edilecektir. Takke, tespih, ayakkabı çekeceği gibi malzemelerin ortak kullanımı engellenecektir. Camilerde güvenli/sosyal mesafenin korunmasını zorlaştıracak nitelikte mevlit, toplu yemek gibi etkinlikler ile cami çıkışlarında ikram yapılmasına kesinlikle izin verilmeyecektir.”

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2020, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER